امار واردات سنگ و شیشه به ایران

طبق آماررسمی سازمان تجارت یکپارچه (WITS) آخرین آمار میزان واردات انواع سنگ و شیشه از کشورهای مختلف به شرح ذیل است. این آمار براساس مجموع کل حجم واردات، مجموع واردات بر اساس هر منطقه جغرافیایی و براساس هر کشور می‌باشد.

سازمان تجارت یکپارچه جهانی

سازمان تجارت یکپارچه جهانی
ابتدا مروری کنیم بر اینکه آیا این منبع معتبر است یا خیر؟
این منبع که اطلاعات آن براساس بانک جهانی پول و سازمان تجارت است اطلاعات میزان تجارت و میزان تراکنش های مالی خود را از چند منبع  گرفته و براساس منابع رسمی تجارت قوی ترین ماخذ است. اما تجارت‌های نهانی نیز وجود دارند که بدون رعایت قوانین پول شویی و تجارت رسمی کار می‌کنند که منبعی از این نوع تجارت در اختیار نیست.

این نکته نیز لازم به ذکر است که بنا به دلایلی از جمله تحریم، آمارهای رسمی از سال 2017 تاکنون بروز نشده اند.

این آمار را می‌توان با کمی درصد خطا به کل تجارت رسمی و غیر رسمی ایران تسری داد.

حجم کل واردات سنگ و شیشه ایران

آمار را از مجموع کل واردات انواع سنگ و شیشه در کل جهان آغاز می‌کنیم که مبلغ کل واردات برابر 576.164.130 دلار است که این مبلغ معادل 1.12 درصد از کل حجم تجارت دنیا در این صنعت می‌باشد.

همانطور که از آمار مشاهده می‌شود همچنان با وجود معادن عظیم سنگ و مواد اولیه شیشه‌ای که وجود دارد، چندین کارخانه عظیم تولید سنگ های تزئینی و جواهری، کارخانجات عظیم تولید شیشه‌های ساخمانی و تزئینی حجم زیادی واردات داریم. بر اساس آخرین آمار صادرات میزان صادرات این گروه کالایی از واردات بیشتر است، اما وقتی وارد جزئیات میشویم متوجه میشویم که اغلب این صادرات سنگ خام و مواد اولیه شیشه است. پس از صادرات مواد خام مجبوریم کالای نهایی و کالایی که ارزش افزوده بالایی دارد را وارد ایران کنیم.

محصولات نهایی علاوه بر قیمت چندین برابری که دارند به علت حجیم شدن هزینه حمل بالاتری دارند و حتی هزینه‌های گمرکی بالاتری نیز دارند. پس چندین برابر ضرر کردیم با این نوع صادرات.

اما اگر بتوانیم محصولات نهایی ساخته شده مانند سنگ های تراش خورده یا انواع شیشه‌های ساختمانی یا لمینیت شده که مطابق با تکنولوژی روز هستند را صادر کنیم، علاوه بر سود چند برابری باعث رشد و شکوفایی مملکت خودمان میشویم.

 

واردات شیشه به ایران

5 منطقه اصلی واردات سنگ و شیشه ایران

بیشترین منطقه‌ای که ما در حال واردات این نوع محصولات هستیم مطابق اغلب به یقین تمام گروه‌های کالایی منطقه شرق آسیا و دریای آرام است که در راس کشورهای این منطق کشور چین است. حجم واردات از این منطقه برابر 314.048.400 دلار است که مطابق 1.58 درصد از کل تجارت این منطقه می‌باشد. غول تجارت جهانی و اقتصاد بزرگ دنیا در این آمارها نمایان می‌شود.

منطقه بعدی در حال واردات به ایران منطقه اروپا و آسیای مرکزی است با مبلغ واردات 179.420.200 دلار و درصد معاملات 0.99 درصدی به نسبت کل تجارت این منطقه.

سومین منطقه در حال تجارت با ایران منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا میباشد که از این منطقه ما بطور سالیانه مبلغ 57.760.180 دلار واردات داریم که این مبلغ 0.68 درصد حجم تجارت از کل تجارت منطقه است.

چهارمین و پنچمین مناطق با تجارت بالا مناطق جنوب آسیا با حجم 18.019.970 دلار و با تجارت 0.64 درصدی و بقیه منطقه آسیا می‌باشد با حجم 4.008.010 دلار و درصد تجارت 0.75 درصدی به نسبت کل تجارت این مناطق با دنیا است.

5 کشور اصلی وارد کننده به ایران

در حوزه کالایی سنگ و شیشه 5 کشور اصلی در حال واردات به ایران کشور چین است. تجارت با این کشور که از همه کشورهای دیگر دنیا بیشتر است برابر 293.794.950 دلار است و 2.24 درصد از حجم کل تجارت این گروه کالایی در چین را تشکیل می‌دهد. این درصد بیشترین درصد تجارت مابین کشورهای دیگر است و به این معنا است که بازار چین سهم بخصوصی از بازاریابی خود را به ایران تخصیص داده است.

دومین کشور در حال تجارت با ایران امارات متحده عربی است با حجم تجارت 57.760.180 دلار و درصد تجارت 0.68 درصد. البته در حال حاضر با وجود مشکلات سیاسی بین این دو کشور احتمال کمتر شدن این مقدار واردات وجود دارد.

 

واردات سنگ به ایران

 

واردات شیشه و سنگ از ترکیه

اگر بخواهم سومین کشور صادر کننده شیشه و سنگ به ایران را معرفی کنم باید به کشور ترکیه برسیم. ایران از کشور ترکیه 38.093.030 دلار واردات دارد که این میزان واردات برابر 1.20 درصد از کل تجارت ترکیه با تمام دنیا است.

پاسخ این سوالات را به شما میسپارم…

چهارمین کشور در حال واردات به ایران کشور آلمان است. این کشور 37.982.080 دلار به کشور ایران صادر می‌کند و این مبلغ برابر 1.24 درصد از کل تجارت آلمان است.

پنجمین کشور وارد کننده به ایران در حوزه سنگ و شیشه کشور ایتالیا است با حجم صادرات 29.195.150 دلار که این مبلغ 2.05درصد از کل تجارت ایتالیا در این حوزه است.

سنگ بسته بدی جهت واردات

 

10کشور وارد کننده برتر به ایران

کشور بعدی صادر کننده به ایران کشور فنلاند با میزان صادرات 26.213.180 دلار و درصد معامله 23.28 درصد از کل معاملات این کشور است. تقریبا یک چهارم تولیدات یک کشور فقط برای کشور ایران تولید می‌شود. جالب است…

هفتمین کشوری که ما از آن ها وارد می‌کنیم کشور هند است. از این کشور ما سالیانه 17.532.590 دلار واردات داریم که سهم ما از تجارت این کشور 0.78 درصد در این حوزه است.

کره جنوبی هشتمین کشور صادر کننده به ایران است با میزان صادرات 15.989.230 دلار و تخصیص 0.43 درصد از کل تجارت خود.

استرالیا کشوری با منابع سنگ نسبتا خوب و منابع شیشه ضعیف نهمین کشور صادر کننده به ایران است. استرالیا سالیانه 11.660.900 دلار به ایران شیشه و سنگ صادر می‌کند که این حجم صادرات برابر 3.47 درصد کل تجارت استرالیا با جهان در کالاای شیشه و سنگ است.

دهمین کشور صادر کننده به ایران اتریش است. اتریش سالیانه 11.660.900 دلار به ایران محصولات صادر می‌کند و 3.47 تجارت خود را به ایران اختصاص داده است.

15کشور اصلی وارد کننده صنعت سنگ و شیشه

یازدهمین کشور در رتبه بندی بیشترین آمار صادرات کشور اسلوونی است. این کشور سالیانه 5.314.650 دلار شیشه و سنگ به ایران وارد می‌کند که برار 15.20 درصد از کل تجارت این محصولات در این کشور است.

کشور بعدی که ایران از آن وارد می‌کند اسپانیا است که 4.923.300 دلار از آن کشور واردات داریم و 1.11 درصد از تجارت با این کشور را به خود اختصاص دادیم.

جمهوری چک هم جزو کشوران بزرگ در دنیای تجارت با ایران در صنعت سنگ و شیشه است. این کشور سالیانه 4.594.300 دلار تجارت دارد و 8.71 درصد از تجارت ین کشور به ایران تعلق دارد.

میزان واردات شیشه از بلژیک

بلژیک کشوری است که صنعت سنگ قوی ندارد اما در شیشه یکی از بهترین‌ها در دنیا است و اغلب شیشه‌های ساختمانی مرغوب از این کشور وارد می‌شود. به همین علت در امار غیز تفکیک شده بلژیک در رتبه چهاردهم قرار گرفته است اما اگر این آمار تفکیک شود در صنعت شیشه قطعا یکی از پنج کشور برتر واردات است و در صنعت سنگ یکی از پایین ترین رتبه‌ها را در اختیار دارد.

این کشور در آخرین امار 4.570.970 دلار واردات به ایران داشته است و این مبلغ فقط 0.72 درصد از تجارت این کشور با دنیا در این حوزه کالایی است.

پانزدهمین و شانزدهمین کشورهای صادر کننده به ایران لهستان و عمان هستند. کشور لهستان با میزان واردات 3.932.930 دلار و درصد 6.79 رتبه پانزدهم و کشور عمان با میزان واردات 3.239.390 دلار و درصد 4.17 از کل حجم واردات رتبه شانزدهم این جدول را به خود اختصاص داده است.

در ادامه این کشورها را در جدول اصلی خود وب سایت مشاهده میکنیم:

لیست 10 کشور برتر صادر کننده  به ایران

لیست 100 کشور وارد کننده به  ایران با ذکر جزئیات

نتیجه گیری:

کشورهای درون لیست از برترین کشورها در حوزه سنگ و شیشه هستند. می‌توان به این کشورها بصورت عاملی کار کرد تا صادرات نیز به این کشورها رونق بگیرد. این آمار برای شرکت‌های بازرگانی که کار واردات دارند بسیار عالی است. می‌توان برای خرید تکنولوژی بالاتر و کیفیت بیشتر از بازارهای دیگر دنیا نیز استفاده کرد.

ممنون از اینکه وقت گذاشتید و این گزارش را مطالعه کردید.

منبع استخراج جداول: وب‌سایت WITS

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *