شیشه سکوریت در ساختمان

تابحال بخاطر پیدا کردن شیشه مرغوب و مناسب فضای داخل خونتون گیج شدید؟ یا دنبال نوع شیشه ای باشید که  شیشه مد نظر همزمان محکم و شیک باشه؟ بسیار خب، امروز باهم کاری می‌کنیم که تمام مشکلات شما برای انتخاب شیشه مدنظر حل شود. من این اطمینان را به شما می‌دهم که با این راه حل‌های کوتاه زندگی شما ساده‌تر می‌شود. علاوه بر آن، شما مشکلی در انتخاب شیشه سکوریت نخواهید داشت.

روش تولید شیشه سکوریت

اغلب شما دوستان حتما شنیده‌اید که از شیشه سکوریت برای محافظت از صفحه گوشی موبایل استفاده می‌شود؛ اما الان زمان آن رسیده که بفهمیم چه چیزی دقیقا شیشه سکوریت را بوجود می‌آورد؟ این نوع شیشه در یک روش مجزا ساخته شده است. 

اول نوعی شیشه به شدت گرم می‌شود و بعد به سرعت سرد می‌شود. این پروسه شیشه را پرکار و محکم‌تر می‌کند.

محافظ گوشی موبایل با شیشه سکوریت

اندازه گیری‌های دقیقی برای تولید شیشه سکوریت مورد نیاز است. در مرحله بعدی شیشه را برای بررسی انواع خطاها مورد آزمایش قرار می‌دهند. شیشه معیوب باعث وجود مشکلاتی در زمان سکوریت کردن شیشه می‌شود. از این رو این مرحله، مرحله مهمی است.

 در مرحله بعد شیشه وارد فرایند سکوریت شدن می‌شود. اینجا همان‌جایی است که شیشه از کوره یا دستگاه گرم‌کن برای داغ شدن رد می‌شود. این فرایند می‌تواند بصورت خط تولید مداوم یا بصورت قرار دادن دسته‌های شیشه داخل کوره انجام گیرد.

در مرحله بعد شیشه به سمت فرایندی بنام ” اطفا “ می‌رود. این مرحله همان جایی است که شیشه خنک می‌شود. این مراحل باید در سریع‌ترین زمان ممکن انجام شود، چون هر ثانیه که می‌گذرد این روند سخت تر می‌شود. بنابراین، تعداد زیادی نازل درحال پمپاژ باد با فشار بالا به‌روی شیشه هستند. از آنجاکه وسط شیشه  اولین نقطه‌ایست که شروع به خنک‌شدن می‌کند، منقبض می‌شود، در حالیکه سطح بیرونی و اطراف شیشه فشرده‌تر می‌شود. این تغییرات به شیشه این اجازه را می‌دهد تا محکم‌تر شود. این روش نه تنها ارزان، بلکه بسیار موثر نیز است.

کاربرد شیشه سکوریت

براساس ویژگی‌های ذکر شده، شیشه‌های سکوریت کاربردهای زیادی خواهند داشت. یکی از بیشترین استفاده‌های معمول شیشه‌های سکوریت، استفاده‌ی آن‌ها به‌عنوان محافظ صفحه در وسایل الکترونیکی زیادی است. علاوه بر آن، شیشه‌های کناره اتومبیل از شیشه سکوریت ساخته شده‌اند. 

به‌عنوان مثال بیشتر می‌توان به شیشه‌های حمام، درب‌های شیشه‌ای کلاسیک و معماری شده، میزهای شیشه‌ای و حتی در طبقات یخچال‌ها از این نوع شیشه استفاده می‌شود.

لوازم خانگی با شیشه سکوریت
لوازم خانگی شیشه سکوریت

شیشه‌های سکوریت در ماکروویو نیز بخاطر خاصیت حفظ  و کشش خود استفاده می‌شود. اغلب ظرف‌های مایکروویو از شیشه‌های سکوریت ساخته می‌شوند. به‌طور مشابه در فرهای گاز نیز از این نوع شیشه استفاده می‌شود.

 هیچ کس تا الان نخواسته که ظرف‌های مایکروویو یا شیشه فر بشکند، چه گذشته چه الان چه اینده. پس بهترین جنس برای این ظروف شیشه سکوریت است.

شیشه‌های سکوریت خیلی استفاده‌های تجاری بیشتری دارند. در کیوسک‌های تلفن، آسانسور، راه‌ پله و حتی پنل‌های خورشیدی می‌توان از شیشه‌های سکوریت شده استفاده شود. جالب نیست یک مدل شیشه چه کاربردهای متفاوتی در صنایع مختلف دارد؟

چگونه تشخیص دهیم یک شیشه به درستی سکوریت شده‌است یا خیر؟

تشخیص سکوریت شدن به دقت و تمرکز زیادی احتیاج ندارد. اگر تمام این مراحل ذیل را انجام دهید، کار آسانی می‌شود.

 افراد زیادی بر این باور اشتباه هستند که شیشه سکوریت باید شکسته شود تا مشخص شود که آیا سکوریت بوده یا خیر.  البته این موضوع تا حدی درست است، اما به موارد بیشتری نیاز دارد. 

باهم فکر کنیم که چه موارد دیگری نیاز است؟

شیشه ماشین با شیشه سکوریت

1: شیشه سکوریت لبه‌های صافی دارند.

شیشه‌های تخت معمولا به‌دلیل نوع گرمایش و درجه سرماییکه دیده‌اند محکم‌تر هستند. شیشه سکوریت احتیاج به سندبلاست شدن دارد، پس یکی از راه‌های خوب برای تشخیص سکوریت دقت بالا به لبه‌های شیشه است.

ورقه‌های شیشه سکوریت به‌دلیل عملیات اضافه‌ای که روی آن انجام می‌شود، لبه‌های صاف و یک‌دستی دارند. اگر بخواهم به‌طور متضاد صحبت کنم شیشه تا زمانیکه لبه‌های سفت و سخت پیدا نکند سکوریت نمی‌شود. پس بهترین راه برای تشخیص این است که انگشتان خود را روی لبه‌های شیشه بکشید، نگران نباشید؛ انگشتان شما مثل یک جادو عمل می‌کنند، بهشون اعتماد کنید.

زاویه دقیق جهت شیشه سکوریت

2: نقایص روی سطح شیشه بخوبی قابل مشاهده هستند.

علاوه بر آن، به نقص‌های روی شیشه نگاه کنید و متوجه می‌شوید. اگر متوجه نقصی روی شیشه شدید، مثل اینکه قسمتی از شیشه خم شدگی یا کمرنگی دارد، تقریبا باید مطمئن باشید که شیشه روبرویتان یک شیشه سخت است. این عیوب ناشی از روش گرمایش شدید است. زمانی که فرایند سکوریت شیشه انجام می‌گیرد، در دماهای بالا شیشه قابل اصلاح می‌شود، بنابراین در هنگام برداشتن شیشه توسط انبرک در ان دمای بالا، امکان دارد کمی ضربه بخورد و معیوب شود.

لبه های صاف شیشه سکوریت

3:  عینک‌های پلاریزه می‌تواند در تشخیص تفاوت شیشه‌ها کمک کند

میدونم غیر قابل باور است، اما بهترین روش تشخیص شیشه سکوریت از شیشه‌های دیگر عینک‌های پلاریزه است. وقتی با عینک پلاریزه در محیطی آفتابی به شیشه نگاه می‌کنید، بهتون این اطمینان را می‌دهم که کامل تفاوت شیشه‌ها را متوجه می‌شوید.

مشاهده شیشه با عینک پولاریزه مثل این می‌ماند که شما یک شیشه سکوریت را زیر میکروسکوپ مشاهده می‌کنید. اگر خطوط تیره یا مثل سایه می‌بینید یا حتی نقاط پراکنده داخلی شیشه دیده می‌شود، همین نقاط دلایل کافی برای سکوریت نبودن شیشه هستند. این خطوط در طی فرایند سکوریت شدن مثل دستگاه رولری که خطوط جاده را صاف و منظم می‌کند، عمل می‌کند. چه راه حل آسانی برای تشخیص شیشه سکوریت.نه؟

تشخیص شیشه سکوریت با کاور پلاریزه

4: شیشه سکوریت در زمان سوراخ زنی می‌شکند.

این عامل تشخیص خیلی مرسوم نیست اما یک اطلاعات پایه ای است. از این رو، باید بدانیم که شیشه سکوریت سوراخ نمی‌شود و مته وارد آن نمی‌شود. اغلب اشکال سوراخ‌کاری روی شیشه سکوریت انجام نمی‌شود و باعث شکست شیشه می‌گردد. برای ایجاد سوراخ روی شیشه باید قبل از فرایند سکوریت شدن سوراخ شود.

نوع شکستن شیشه سکوریت

برای فهم بهتر موضوع سوراخ نشدن شیشه سکوریت و اتفاقاتی که در طی دریل زدن شیشه سکوریت آکواریوم انجام می‌شود، لطفا ویدئو سه دقیقه‌ای زیر را مشاهده فرمائید. ضمنا در این ویدئو روش تشخیص عینک پلاریزه از عینک ساده نیز بصورت عملی توضیح داده می‌شود.

5: آخرین راه حل- شیشه را بشکنید.

علاوه بر تمام موارد گفته شده، می‌توانید با ابزار برش شیشه یک خط بر روی شیشه ایجاد کنید. این روش باید آخرین راه حل برای شناخت شیشه سکوریت باشد و در مواقعی بکار می‌رود که مطمئن باشید قراره شیشه برش داده شود. اگر شیشه بعد از برش پوسته پوسته و برآمده شد، به آن اعتماد کنید. فراموش نکنید که در زمان برش حتما از عینک محافظ صورت استفاده کنید، امکان جراحت وجود دارد.

به طرز شگفت‌انگیزی، شیشه سکوریت و شیشه معمولی کاملا متضاد هم می‌شکنند. وقتی شیشه شکوریت می‌شکند، شیشه به اطراف پخش نمی‌شود. این نوع شیشه در یک جهت می‌شکند و به تکه‌های کوچک و بی‌خطری تبدیل می‌شود (تکه‌ها تیز نیستند). این نوع شیشه در مکان‌هایی استفاده می‌شود که امنیت انسانی از درجه اهمیت بالایی برخوردار است. از سوی دیگر، شیشه معمولی بسیار شکننده‌تر است و به قطعات ناهموار بزرگی تبدیل می‌شوند که بسیار خطرناک است.

نتیجتا شیشه‌های سکوریت در لوازم زیادی کاربرد دارند و به عنوان شیشه ایمنی در نظر گرفته میشوند.

چرا باید شیشه‌ای که سکوریت شده بخریم؟

همانطور که قبلا توضیح داده شد، شیشه سکوریت می‌تواند در دمای بالا مقاومت کند.

به همین دلیل است که این نوع شیشه‌ها بهترین لایه ایمن برای تلفن‌های همراه شماست.

این نوع شیشه به آسانی خش برنمیدارد و به این راحتی‌ها نمی‌شکند. شیشه سکوریت شیشه سختی است که وسایل الکترونیکی شما را محافظت می‌کند و علاوه بر حفاظت، بقیه نیازهای شما را برآورده می‌کند. باید از شیشه‌های گرمادیده (سکوریت) برای صفحات لوازم خانگی استفاده کنیم، به دلیل این‌که این نوع شیشه‌ها حداقل پنج برابر مستحکم‌تر از شیشه‌های معمولی هستند. این شیشه‌ها بهترین نوع شیشه برای ضد شوک بودن وسیله‌ها هستند.

لوازم داخلی ماشین با شیشه سکوریت

علاوه بر خواص گفته شده شیشه‌های سکوریت برای کاربران بخاطر بهتر دیده شدن صفحات بیشتر خواستار دارد. این شیشه‌ها بادوام و کاملا بی ضرر هستند. از آنجائیکه این شیشه‌ها آسان نمی‌شکنند و اگر بشکنند به چندین تکه کوچک بی‌ضرر خرد می‌شوند، پس بی‌خطر هستند.

ما به شما این اطمینان را می‌دهیم که حتما از صفحه اصلی برای گوشی خود استفاده کنید. شاید قیمت آن کمی بالاتر باشد، اما این هزینه برای دلایل درست و قابل درکی خرج می‌شود. برای مزایای خیلی زیاد، قیمت اضافه برای صفحات اصلی ضرری ندارد. آیا این‌گونه نیست؟

درویدئو سه دقیقه‌ای زیر می‌توان بصورت عملی تفاوت انرژی ذخیره‌شده در شیشه‌های سکوریت و ساده را می‌توان مشاهده کرد. نحوه شکستن شیشه سکوریت را خواهیم دید و اتفاقی که بعد از شکست شیشه ایمنی رخ خواهد را باهم مرور خواهیم کرد.

کلام آخر

دفعه بعدی که برای خرید شیشه به بازار می‌روید، برای خرید شیشه محکم و نشکن، راهکارهای زیادی به یاد دارید تا تشخیص دهید شیشه‌های داخل فروشگاه واقعا اصل هستند. من تقریبا مطمئن هستم که این راهکارها برای پیدا کردن شیشه‌های باکیفیت و مناسب واقعا به شما سود خواهد رساند. علاوه بر این موارد، امنیت دستگاه‌های دیجیتالی و لوازم خانگی شما از همه چیز مهم‌تر است. تقریبا همه دوست دارند تا جنس اصل و مفید استفاده کنند. امیدوارم بتوانید از این راهکارها برای تشخیص شیشه سکوریت از معمولی استفاده کنید و برای خرید کالای مناسب خود مطمئن شوید.

اشتراک گذاری مقاله
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در print
Print
لطفا به مقاله امتیاز دهید
5/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *