Review Overview
خوانایی جملات
کاربردی بودن مطلب
جامع بودن مطلب
SUMMARY

چگونه استراتژی تولید محتوا موفقی بسازیم و ارتقا دهیم. برای ایجاد نقشه راه استراتژی محتوا باید بدنبال طی کردن چهار مرحله مختلف باشیم. این مراحل هرکدوم گام‌های میانی دارند که این گام‌ها نیز باید برداشته بشن و بعد از اون عمیق‌تر میشیم و بدنبال جزئیات میگردیم تا خواسته خود را عملی کنیم.

4.8
استراتژی محتوا

ساختن محتوا میتونه حس دلسردی به ما بده

 

بعنوان مثال شما ساعت‌ها برای تهیه محتوایی وقت میذارید، به امید گرفتن اینگیجمنت بیشتر، ترافیک و لید بیشتر. اما بعد از کلی تلاش تازه مدیرت میاد سراغت و باید راجع به نرخ ROI باهاش صحبت کنی و چه روز وحشتناکی داشتی. اگه از روند تولید محتوای خود احساس ناامیدی یا خستگی می‌کنی، خوش شانس هستی که تونستی به این مقاله برسی. در اینجا استراتژی تولید محتوای موفقی طراحی کردیم که برای شما نیز بیان می‌کنیم.

در این پست شما را با جنبه‌های مختلف طراحی محتوا آشنا می‌کنم و بدنبال دلایل اینکه چرا هریک از این جنبه ها برای بازار یابان بسیار مهم است می‌رویم.

در هر صورت، برگردیم به خواسته قبلی خودمون که بدنبال استراتژی محتوایی بودیم که نرخ برگشت سرمایمونو تا حد امکان بالاتر ببره. برای مطالعه بیشتر در مورد تدوین استراتژی کسب و کار به مقاله تدوین استراتژی کسب و کار مراجعه کنید.

 

چگونه استراتژی تولید محتوا موفقی بسازیم و ارتقا دهیم

برای ایجاد نقشه راه استراتژی محتوا ما باید بدنبال طی کردن چهار مرحله مختلف باشیم. این مراحل هرکدوم گام‌های میانی دارند که این گام‌ها نیز باید برداشته بشن و بعد از اون عمیق‌تر میشیم و بدنبال جزئیات میگردیم تا خواسته خود را عملی کنیم.

با مرحله اول شروع می‌کنیم ← تصمیم گیرندگان را با استراتژی مد نظر خودت همراه کن.

1: سرمایه گذاران شرکت را در جریان استراتژی خود قرار دهید تا پشتیبانی آن‌ها را داشته باشید.

تمام برنامه‌های محتوایی عالی از همراهی کردن چند نفر درون شرکت شروع می‌شود. افرادیکه بتونن با در اختیار گذاشتن منابع، بودجه یا اطلاعات که برای موفقیت برنامه عملیاتی نیاز است به شما کمک کنند.

به عنوان مثال بخش‌هایی که با مشتری در ارتباط هستند مثل بخش پشتیبانی میتونن تجربیاتشونو به اشتراک بگذراند و کمک کنن تا اثربخشی تولید محتواهاتون بیشتر بشه.

علاوه بر آن، تیم بازاریابی بودجه محدود دارد. برای اجرای برخی استراتژی‌ها و کنار گذاشتن رقبا، بسیار مهم است که بتوانید با چشم انداز خود رهبری کنید.

برای اینکه این اتفاق بیفتد، به یک قدم بسیار جذاب نیاز دارید. به طور کلی، برای اجرای این قدم باید سه کار انجام دهد:

1-1: صحبت راجع به چالش‌های کلیدی که با استفاده از استراتژی شما قراره حل بشه

شما نیاز دارید تا دیدی از چالش‌های کلیدی داشته باشید تا با استفاده از استراتژی بازاریابی محتوا آن‌ها را حل کنید.

به جای اینکه این مرحله را با داده‌های اضافی پیچیده کنید، آن را ساده و مختصر نگه دارید. چالش‌های کلیدی خود را فقط در چند نمودار خلاصه کنید تا جامع‌تر باشد.

 بعنوان مثال در نمودار پایین چالش کلیدی بازاریاب این است که مقدار cpl (هزینه به ازای جذب) آن‌ها در برنامه‌های پولی به ازای خرج مبالغ بیشتر، بالاتر میرود.

با اجرای یک استراتژی محتوا، cpl میتونه کمتر بشه. توجه کنید که چگونه این نمودار نیاز به یک استراتژی را بیان می‌کنه، داده‌های اصلی پشتیبانی را ارائه میده و درک اونو آسان می‌کنه.

1-2: در مورد اینکه چگونه استراتژی ‌ما در جهت رشد متر و معیارهای بیزینس حرکت می‌کند صحبت کنید.

سعی کنید همیشه مخاطبان خود را در ذهن داشته باشید. مدیران ارشد همیشه متمرکز بر هزینه و درآمد خواهند بود. چگونه استراتژی بازاریابی شما می‌تواند به این معیارها کمک کند؟

 در مثال بالا، پاسخ واضح است: کاهش CPL هزینه‌ای را که برای به دست آوردن مشتری در نظر گرفته می‌شود، کاهش می‌دهد و این می‌تواند باعث افزایش سود در طی مسیر شود.

هنگامی که گام‌های عملیاتی خود را به تصمیم گیرندگان ارائه می‌دهید، اطمینان حاصل کنید که دستیابی به هدف شما چگونه به دستیابی به اهداف بیشتر شغل شما کمک می‌کند.

1-3: برای رسیدن به اهدافت جزییات زیادی از استراتژیت بگو

در نهایت ممکنه به این نتیجه برسید تا در این مورد ارائه‌ای داشته باشید که  چگونه استراتژی‌های محتوای شما باعث حل مشکلات شما در چالش‌های کلیدی و بر متر و معیارهای بیزینس شما اثرگذار باشد. میتونید از این الگوی سازنده که در سایت هاب اسپات منتشر شده است استفاده کنید تا ایده‌هاتون طبقه‌بندی بشن. هدف از این قدم مرتب‌سازی ایده‌ها در سطح مدیریتی متوسط است تا بتونید راجع به ایده‌ها فکر کنید و در مورد منابعی تحقیق کنید که برای عملی کردن ایده‌هاتون نیاز دارید.

حالا شما به اهداف کوتاه مدت خود رسیده‌اید و وقت اون رسیده که به مدیران سطح بالاتر ارائه بدید. به یاد داشته باشید، این گام به شما کمک می‌کنه تا افراد مناسب را متقاعد کنید که استراتژی بازاریابی محتوایی شما موفق خواهد بود.

قبل از شروع برنامه‌ریزی برای استراتژی محتوایی ابتدا باید قدم‌هایی بردارید، چرا که سرمایه گذاران شما در پی آنند که ببینند برای رسیدن به اهداف کسب و کار چه کمپینی را برنامه‌ریزی کرده‌اید. اگرچه نیازی نیست تا کاملا استراتژی‌های خود را تا قبل اینکه از جانب مدیر خود ساپورت شوید ارتقا دهید، اما همچنان این نکته حیاتی است که تا آن موقع وقتت را برای مرور متر و معیارها و ایجاد برنامه بازی آزمایشی برای زمانی که استراتژی را توسعه می‌دهی صرف کن.

در قدم بعدی می‌خواهیم در مورد چگونگی رشد این استراتژی برنده صحبت کنیم.

در این ویدئو تلاش شده است تا تعریف ساده‌ای از استراتژی محتوا داشته باشیم و جدیدترین مدل‌های استراتژی محتوا در سال 2020 را براساس آموزه‌های سایت hubspot باهم مرور کنیم. دیدن این ویدئو خالی از لطف نیست.

در قدم بعدی میخواهیم در مورد چگونگی رشد این استراتژی برنده صحبت کنیم.

گام 2: استراتژی محتوای خودت را ارتقا بده

به گزارش سایت هاب اسپات، این نکته بدست آمده که 56 درصد از پاسخ دهندگان به نظر سنجی گفته‌اند که بازاریابی محتوایی خود را بدون برنامه‌ریزی انجام می‎دادند. تولید محتوا می‌تواند سخت باشد، اما داشتن برنامه محتوا به چالش‌های کلیدی آن قسمت، اهداف کسب و کار و متر و معیارها کمک می‌کند که باعث موفقیت شما در بلند مدت می‌شود.

بیایید صحبت کنیم که چه استراتژی‌های محتوایی برنده‌ای باید داشته باشیم.

2-1: استراتژی محتوا باید پرسونای بازار هدف را در نظر گرفته باشد.

در وبسایت شخصی رضا عبداله‌نام، محتواها حول پرسوناهای هدف متفاوتی مرتب می‌شوند. این کار به ما امکان تمرکز واقعی بر افرادی که برایشان محتوا تولید می‌کنیم را می‌دهد. ما اهداف و چالش‌های هر پرسونای خود را در ذهن داریم و در هر مرحله از پروسه خرید می‌توانیم این موارد را اجرا و مد نظر داشته باشیم.

بعنوان مثال، پرسونایی در زیر به شما نشان خواهم داد که توسط سایت هاب اسپات برای مشتریانی در نظر گرفته شده که به نرم افزار شرکتی نیاز دارند تا پروسه‌های بیزینس خود را بصورت روزانه ببینند، پیشنهاد بازاریابی ببینند و گزارش دهی را آسان‌تر کند.

برای ایجاد این پرسونا، از پرسونا ساز رایگان استفاده کردم که میتونه انجام این پروسه رو خیلی راحت‌تر کنه. علاوه بر آن، میتونستم دقیقا مشخص کنم چگونه با مخاطب هدفم ارتباط بگیرم و این کار با شناسایی اینکه چرا آن‌ها عاشق یک شرکت هستند و چه چالش‌هایی را نیاز به حل‌ دارند، بدست می‌آید.

برای تولید محتوایی که قراره مناسب شرکت میسی (Macy) – مثال ما بعنوان بازار هدف – در هر مرحله از چرخه خرید باشه، ما اطلاعات کلیدی را درباره اهدافش، چالش‌ها و دلیل اینکه چرا باید شرکتی که نرم افزار CRM ارائه می‌دهد را دوست داشته باشد را بدست می‌آوریم. دانستن اظلاعات یک مشتری هدف ایده‌آل مثل میسی می‌تونه کار ما را برای ارتباط با او آسان‌تر کنه.

2-2: به دنبال چالش‌های محتوایی در هر مرحله از چرخه خرید باشیم.

اول باید مطمئن بشیم که برای پرسونای شما، گپ‌های محتوایی در هر مرحله از چرخه خرید محصولات کجاست. برای رسیدن به این هدف، باید یک ممیزی محتوا انجام دهید. علاوه بر این، از خود بپرسید که آیا خریدار مد نظر شما اطلاعات لازم در هر مرحله از چرخه خرید را دارد یا خیر.

به عنوان مثال ، در HubSpot ، محتوایی ایجاد شده است که مری (پرسونای مثال) را به سایت ما جذب می‌کند و به او کمک می‌کند تا نرم‌افزار ما را براساس آنچه که ما درباره اهداف و چالش‌های او می‌دانیم ارزیابی کند. سپس از خود می‌پرسیم که آیا او برای توجیه شدن از خرید محصول ما بر اساس آن اهداف و چالش‌ها همه چیز لازم را دارد؟

اگر این شکاف‌ها را شناسایی کنید، می‌تونید اطمینان حاصل کنید که محتوا در استراتژی شما قرار دارد. به عنوان مثال، در محتوای تولید شده خلاهایی در مرحله ارزیابی محصول دارید. شناسایی آن اولین قدم در تولید محتوای مفید برای آن مرحله است.

بعد، ما در مورد چگونگی تولید محتوایی صحبت خواهیم کرد که این خلاها را را برطرف کند و مشتری هدف را به سمت خرید هدایت کند.

2-3: ایده‌های مرتبط با محتوا را طبقه‌بندی و یک تقویم محتوایی ایجاد کنید.

زمانیکه پرسونای خود را تعیین کردید و متوجه شدید که چه محتوایی نیاز دارید تا مشتریان بالقوه به سمت خرید کشیده شوند، وقت آن رسیده تا در مورد ایده‌های محتوایی خود طوفان فکری راه بندازید تا چاله‌های کاری پر شوند.

زمانیکه متوجه بشید برای چه کسی بازاریابی می‌کنید، راحت‌تر میتونید محتواهای مناسب پیدا کنید. برای آشنایی بیشتر با نحوه تقویم محتوایی، به صفحه ایجاد تقویم محتوایی مراجعه کنید.

در نهایت، اطمینان حاصل کنید که هر محتوایی که ایجاد می‌کنید جذاب، لذت بخش و با هدف ایجاد شده است.

در زمان خلق محتوا همیشه از خود این سوال را بپرسید که آیا این محتوا هر سه مورد را رعایت کرده است. بیایید بعنوان مثال به پست زیر در شبکه اجتماعی نگاهی بیندازیم:

پست اینستاگراک

این پست جذاب است چون از طرح‌های گرافیکی استفاده شده که توجه مخاطب را جلب می‌کند.

لذت بخش است، زیرا نسخه گرافیکی و ایده اصلی آن به آسانی قابل درک است و از ایموجی‌ها برای نشان دادن یک نکته استفاده می‌کند. علاوه بر این، با هدف ارائه ارزش برای مشتریانی که ممکن است به دنبال نکات دور کاری باشند، ایجاد شده است.

گرچه ساخت محتوا تنها نیمه‌ای از لیوان است. نیمه دیگر معلوم کردن این مسئله است که در زمان برنامه‌ریزی برای پخش محتوا تلاش کنیم تا محتوا به درستی بدست مشتریان هدف برسد و توسط افراد صحیحی محتوا دیده شود.

به همین دلیل است که کلیه برنامه‌های محتوا دارای تقویم محتوایی هستند تا افراد درون شرکت بتوانند ببینند چه محتوایی منتشر شده و چه محتواهایی قرار است پخش بشود. تقویم‌های محتوایی تیم‌ها را به صورت همگام و سازمان یافته نگه می‌دارند – هرچه روند کار بصورت بصری پیش برود، ضرورت داشتن تقویم بیشتر می‌شود.

وقتی شخصیت مشتریان هدف خود را شناسایی کردید، برای آن‌ها محتوا ایجاد کردید و یک برنامه مبتنی بر تقویم را نهایی کردید، این مرحله کامل است. مرحله بعدی فهمیدن جزئیات انتشار است.

مرحله 3: برنامه انتشار برای استراتژی محتوات ایجاد کن

یکی از بزرگترین تغییرات در دنیای بازاریابی امروزه، تغییر ذهنیت‌ها از بازاریاب سنتی به یک ناشر است. بعضی اوقات، ما به عنوان بازاریاب، به رسیدن به موفقیت کوتاه مدت فکر می‌کنیم، به همین دلیل تمایل داریم بودجه تبلیغات خود را برای رسانه‌های پولی در اولویت قرار دهیم و مقدار معینی از هزینه را در ازای تعداد تقریبی هدایت و مشتری سرمایه گذاری کنیم.

انتقال مدل بازاریابی به یک مدل نشر دهنده به معنای سرمایه‌گذاری بیشتر برای شروع ایجاد دارایی‌های محتوا است که در مدت زمان طولانی تأثیر بسیار بیشتری خواهد داشت. به عنوان مثال، وبلاگ HubSpot بیشترین بازدید خود را در وبلاگ از طریق پست‌هایی دارد که در آن ماه منتشر نشده‌اند. دلیل این امر این است که محتوایی که در گذشته ایجاد کرده‌ایم دارای ارزش بالایی برای شرکت از جهت ارتباط با شرکت و مشتریانی که در هر ماه بدست می‌آید هستند.

بسیاری از شرکت‌ها به دلیل کمبود منابع کوتاه مدت، قبل از شروع کار خودشان را از انتشار محتوا دور می‌کنند. اگرچه یک تیم محتوا، اگر بداند چطور به طور موثر منبع محتوا باشد، می‌تواند موفق شود.

در اینجا دو نکته وجود دارد که باید به خاطر داشته باشید تا به یک ستاره در انتشار تبدیل شوید

3-1: در مورد انتشار محتوات در فرمت‌های مختلف حتما فکر کن

مشتریان امروزه از طریق کانال‌های مختلفی با برند دلخواهشون ارتباط برقرار می‌کنند. از طریق شبکه‌های اجتماعی، ایمیل و یا از طریق وب‌سایت. وقتی داری قسمت جدید محتواتو ارتقا میدی، گوشه ذهنت به این مسئله فکر کن که چطور میشه محتواتو به چند هدف و در چند فرمت مختلف انتشار داد.

برای مثال وقتی چند مقاله تحت عنوان پست وبلاگ در مورد نرخ بازگشت مشتری انتشار می‌کنی، میتونی اونارو به یک کتاب الکترونیکی در مورد خدمات مشتری منتشر کنی.

3-2: مطمئن باش که همیشه کیفیت محتوات بالاست

چه بخوای یک محتوا در هفته بسازی یا چند قسمت در روز، باید کیفیت محتوات همیشه خیلی بالا باشه اگر میخوای که در بلند مدت از محتواهات پول دربیاری.

ساخت چک لیست ادیت محتوا میتونه برای بالا بردن کیفیت کمک کنه. با وجود چک لیست میتونی به‌سرعت هر قسمت محتواتو از لحاظ کیفی چک کنی و به تیمت ٱموزش بدی که حداقل‌ها برای تولید یک محتوا مربوط به شرکت شما باید چه آیتم‌هایی داشته باشد.

در گام‌های محتوای هاب اسپات شما میتونید چندین چک لیست آماده و خوب را پیدا کنید.

مرحله 4: محتواتو به سرعت و بصورت مداوم توزیع کن

خب، تا الان فهمیدی که واسه کی داری محتوا تولید میکنی و چطوری باید تولید کنی، حالا وظیفه الانت اینه که به خوبی پخشش کنی و برسونی به دست  اونیکه واسش زحمت کشیدی.

کلید توزیع محتوای اثر بخش افزایش تعداد کانال‌های توزیع محتواست، مثل بلاگ‌ها، ایمیل و فروم‌های اجتماعیست. علاوه بر آن، باید پتانسیل رسیدن به اون محتوارو با افزایش اطلاع‌رسانی خارج از کانال‌های محتوای خودت بیشتر کنی.

توزیع محتوا بخش حیاتی چک مارک محتواست و چیزیست که بازاریابان باید در طول برنامه‌ریزیشان حتما ببینند.

 

برای حرفه‌ای شدن در توزیع محتوا باید:

4-1: توزیع را در قسمت حساس برنامه خود قرار بدید

زمانیکه تیم من درحال برنامه‌ریزی کمپین محتوایی است، ما تمام وقتمان را برای برنامه‌ریزی چگونگی توزیع محتوا میذاریم و این فعالیت‌ها تحت عنوان ارتقا محتوا انجام می‌پذیرد. میخواهیم بدانیم که محتوا دقیقا برای چه کسی تولید شده است وچطور مطمئن بشیم که محتوا بدستش رسیده.

به‌عنوان مثال، اگر محتوا را در پلتفرم‌های شبکه اجتماعی توزیع کنید بصورت مدام باید بررسی کنید که چگونه اولویت‌بندی کنید بین بودجه، برنامه پست کردن مطلب و استفاده از ابزارهاییکه توسط کانال‎های اجتماعی پیشنهاد میشه تا دسترسی به محتوا افزایش پیدا کنه.

4-2: مطمئن شوید که تیم شما به مهارت‌های تبلیغاتی و انتشار مجهز است.

داشتن توانایی ارائه محتوا به سمت افراد درست اصلا کار ساده‌ای نیست. علاوه بر زمان، توانایی‌های توزیع موثر محتوا برای موفقیت بلند مدت حیاتی خواهد بود.

اگر میخوای بیشتر یاد بگیری که چطور در توزیع محتوا موثرتر باشی، ما به شما کمک خواهیم کرد تا چطور محتوا بنویسید، فرمت‌ها را تغییر بدید و در کجاها پخش کنید تا به رشد قابل قبول و موثر خود برسید.

بعضی اوقات، یادگیری توانایی‌های تبلیغات محتوا باید همراه با آزمون و خطا باشه. باید پیدا کنیم که مطلب شما برای چه قشری بیشترین اثر را دارد. بعنوان مثال میتونید A/B تست راه بیندازید برای فهمیدن این نکته که چه نوع پیغامی را دنبال کنندگان شما بیشتر می‌پسندند.

علاوه بر آن، میتونی با مدل‌های مختلف محتوا تجربه کنی که چه مدل محتوای هدفمندی واقعا مورد توجه مخاطبان شما قرار می‌گیرد. برای گرفتن ایده، چک کنید که رقیب شما چکار می‌کنه و چه نوع محتوایی واسه اونا بیشتر کار می‌کنه. همچنین میتونید تحقیق میدانی کنید، به این صورت که الگوهای اخلاقی مشتریان هدف شما در دنیای وب چطور است.

با استراتژی محتوا تا الان در سال 2020 چه کارهایی کرده‌اید؟

چه جاهایی امیدوارید تا بازاریابی محتوای شما بیشترین رشد را امسال داشته باشد؟ با این راهنما، کاملا آماده ورود به دنیای بازاریابی محتوا هستید و اونو با موفقیت انجام بدید.

منبع اصلی مقاله: https://blog.hubspot.com/marketing/content-marketing-blueprint-ht

 

اشتراک گذاری مقاله
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در print
Print
لطفا به مقاله امتیاز دهید
5/5

2 پاسخ

  1. مگه سرمایه گذار وقت داره با من تولید محتوا بشینه صحبت کنه و راحع به استراتژی های من ایده بده؟

    1. قطعا هر تیم سرمایه گذاری تیم‌های مختلفی داره که مباحث مختلف را بصورت تخصصی پیش می‌برند. شما میتونید از بخش استراتژی و تولید محتوا درخواست مشاوره کنید. قطعا آن تیم صدا و ایده‌های شما را به گوش بقیه مدیران می‌رسانند.

Average
4 Based On 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استراتژی محتوا
استراتژی کسب و کار
رضا عبداله نام

چند چک لیست کاملا کاربردی برای تولید استراتژی محتوای عالی

چگونه استراتژی تولید محتوا موفقی بسازیم و ارتقا دهیم. برای ایجاد نقشه راه استراتژی محتوا باید بدنبال طی کردن چهار مرحله مختلف باشیم. این مراحل هرکدوم گام‌های میانی دارند که این گام‌ها نیز باید برداشته بشن و بعد از اون عمیق‌تر میشیم و بدنبال جزئیات میگردیم تا خواسته خود را عملی کنیم.

ادامه مطلب »
استراتژی کسب و کار
استراتژی کسب و کار
رضا عبداله نام

استراتژی کسب و کار چیست؟ چگونه می‌توان یک استراتژی کسب و کار موثر نوشت؟

چطور استراتژی کسب و کار ایجاد کنیم
1: آرمان‌های کسب و کار خود را مشخص کرده و اهداف خود را تعیین کنید تا پیشرفت در دستیابی به آن آرمان اندازه‌گیری بشه

2: اشاره به اینکه چه بخشی از بازار را قرار است تصاحب کنی

3: برنامه‌ریزی اینکه چطور رقیباتو جا بذاری

4: درک اینکه چه توانایی‌هایی نیاز است تا در رقابت با رقبا پیروز شوی و در کسب و کارت موفق باشی

5: تصمیم بگیری که چه سیستم‌های مدیریتی برای رسیدن به این شایستگی‌ها نیاز است

ادامه مطلب »

2 پاسخ

  1. مگه سرمایه گذار وقت داره با من تولید محتوا بشینه صحبت کنه و راحع به استراتژی های من ایده بده؟

    1. قطعا هر تیم سرمایه گذاری تیم‌های مختلفی داره که مباحث مختلف را بصورت تخصصی پیش می‌برند. شما میتونید از بخش استراتژی و تولید محتوا درخواست مشاوره کنید. قطعا آن تیم صدا و ایده‌های شما را به گوش بقیه مدیران می‌رسانند.

Average
4 Based On 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *