خودکشی شیشه

 

بعضی وقت‌ها بدون هیچ مشکلی شیشه میشکند و با صدای مهیب خود باعث ترس افراد می‌شود . این صدا اگر در محیط‌های بسته باشد ترسناک‌تر است، یا امکان دارد شیشه‌های بزرگ مجتمع‌های تجاری اداری یکباره ترک بردارد و شروع به شکست کنند.

اگر شیشه معمولی در مکانی نصب باشد با تیز بودن تکه‌های شکسته شده شیشه، خطر جانی نیز به همراه دارد.

 

خودکشی پنجره

خودکشی شیشه چیست؟

ترکیدن خود به خود شیشه سخت بدون هیچ نیروی مکانیکی خارجی را خودکشی شیشه می‌گویند. براساس تجربه صنایع، میزان خودکشی شیشه‌های سخت معمولی بین 1 تا سه درصد است.

خودکشی یکی از خصوصیات ذاتی شیشه‌های سخت است که هیچکس نمیتواند تضمین دهد شیشه هیچوقت نمیشکند، فقط میتوان با راهکارهایی وقوع آن را کاهش داد.

 

خودکشی شیشه پنجره

 

بعضی شیشه‌ها مانند شیشه‌های اتومبیل ممکن است بین 10 تا 20 سال طول بکشد تا خودکشی برای آن‌ها اتفاق بیفتد و بعضی شیشه‌ها کمتر. مشکل اینجاست که دلیل خاصی برای شیشه‌های با عمر بالا نمیتوان یافت که چرا خودکشی کرده اند.

 

برای درک بیشتر موضوع خودکشی شیشه بهتر است ویدئوی زیر را مشاهده فرمائید:

راهکار جلوگیری از مضرات خودکشی شیشه

یکی از راهکارهای خوب جلوگیری از خطرات انسانی خودکشی شیشه استفاده از شیشه‌های ایمنی مثل شیشه‌های سکوریت یا لمینیت است. این شیشه‌ها بدلیل اینکه تکه‌های شکسته شده آن دایره ای شکل هستند و تیز نیستند آسیب کمتری به محیط یا افراد اطراف شیشه می‌زنند و تمیز کردن شیشه‌های خرد شده نیز راحت‌تر است؛ حتی خرده شیشه‌های لمینیت روی زمین ریخته نمی‌شود و به لایه داخلی شیشه چسبیده می‌شود.

 

خودکشی شیشه گاز

 

خب، دلیل شکستن خود به خود شیشه چیست؟

چگونه باید از این اتفاق پیش‌گیری کرد؟

خودکشی شیشه‌های سخت به دلایل زیر اتفاق می‌افتد:

1: کیفیت داخل شیشه خوب نباشد. موادی مثل سنگ، کریستال شیشه یا حباب داخل شیشه می‌تواند باعث ایجاد خودکشی شود.

2: آسیب خوردن‌ شیشه مانند خراش، شکاف، ضربه به بدنه و یا لبه ها در زمان ساخت یا حمل شیشه به آسانی باعث ایجاد استرس در شیشه می‌شود.

3: اگر شیشه سخت بصورت ناهموار یا نامتقارن در سرما یا گرما باشد. در این حالت شیشه می‌تواند استرس‌های متوالی در خود ایجاد کند. معمولا شیشه‌ها در حمام یا محیط‌های خیلی گرم یا خیلی سرد زودتر به این مشکل دچار می‌شوند.

4: هرچقدر استرس‌ها سخت‌تر باشند، درجه سختی شیشه بیشتر می‌شود و مقدار خودکشی شیشه‌های سخت نیز بیشتر می‌شود.

تمام دلایل بالا پدیده‌های معمول در جامعه هستند.

 

خودکشی شیشه مغازه

 

راهکارهای کاهش تعداد خودکشی شیشه

براساس دلایل رخ دادن خودکشی، باید موارد ذیل در طول تولید یا عملیات شیشه رعایت شوند تا از میزان خودکشی کمتر شود.

1: با دقت کیفیت داخلی و خارجی شیشه چک شود و این نکته را حتما مد نظر داشته باشید که شیشه معیوب وارد کوره نشود.

2: در زمان گرم کردن شیشه، اختلاف دمایی بین قسمت‌های بالایی و پایینی شیشه نباید خیلی زیاد باشد. در زمان سرد کردن نیز میزان فشار باد بین قسمت‌های بالایی و پایینی تا حد امکان یکنواخت باشد.

3: در زمان عملیات بر روی شیشه، این موضوع بسیار اهمیت دارد که شیشه سخت را در زمان، دما و فشار باد مناسب قرار دهید و شیشه خیلی سخت نشده باشد.

از آنجاییکه ما به این نتیجه رسیده‌ایم که خود کشی یکی از خصلت‌های طبیعی شیشه است حتی اگر کیفیت ساخت نیز عالی باشد، پس باز هم امکان رخ دادن آن وجود دارد.

 

روش خیلی خوب برای از بین بردن خودکشی شیشه سکوریت

دستگاهی  بنام گرما دهنده غوطه ور  (soak treatment) می‌تواند کارهایی انجام دهد.

 

گرمادهنده غوطه ور

 

عملیات غرق کردن در گرما که به گرما دهی همگن نامیده می‌شود، معمولا به عنوان انفجار شناخته می‌شود.

عملیات گرمادهی به این صورت است که شیشه سخت را به دمایی بین 280 تا 300 درجه سانتی‌گراد برسانیم و این دما را برای مدت زمانی نگه داریم. پس از آماده‌سازی شیشه برای تکمیل روند سریع انتقال فازهای کریستالی نیکل سولفید در شیشه‌های سخت، خود کشی می‌تواند اتفاق بیفتد.

این عملیات به این علت در کارخانجات انجام می‎‌شود که اگر قرار است شیشه‌ای خودکشی کند همین‌جا و در کارخانه توسط کوره‌های گرمادهی اتفاق بیفتد. بردن شیشه درون کوره باعث می‌شود شیشه‌ها بعد از نصب کمتر خودکشی کنند. این روش معمولا از هوای گرم بعنوان یک وسیله گرمایشی استفاده می‌کند که در کشورهای خارجی ” تست غوطه وری در گرما ” نامیده می‌شود.

 

غوطه‌وری در آب برای کاهش خودکشی شیشه

بعضی از کشورهای پیشرفته برای تشخیص مشکلات شیشه در زمان تولید از روش غوطه‌وری در آب استفاده می‌کنند. آن‌ها از آب و مواد خاص دیگر استفاده می‌کنند و شیشه در این مواد غوطه ور میشود. چنانچه از لحاظ کریستال‌ها شیشه مشکل داشته باشد همان‌جا خودکشی می‌کند و به تکه‌های شیشه تبدیل می‌شود. این روش بسیار گران است و به همین دلیل فقط چند شرکت خاص آن را انجام می‌دهد.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خودکشی انواع شیشه و راهکارهای مقابله با آن شما را به مشاهده ویدئو زیر دعوت می‌کنم. این ویدئو اطلاعات خیلی جالبی در مورد انواع شیشه‌ها و حس القا شده به افراد در زمان خودکشی شیشه توضیح می‌دهد.

نتیجه گیری

تا الان در شرکت من، تقریبا 7 نفر مسئول کنترل کیفیت در خطوط متفاوت کاری هستند. آن‌ها فعالیت‌های خیلی زیادی انجام می‌دهند تا تضمین دهند شیشه بدون مشکل است. برای کم کردن مقدار خودکشی، کنترل کیفیت خیلی مهم است و بعد از آن دستگاه غوطه وری گرما نقش حساسی ایفا می‌کند.

منبع کسب برخی از اطلاعات: لینکدین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *